Výber kuchynskej linky je veľmi dôležitým krokom či už pri zariaďovaní nového alebo pri rekonštrukcii starého interiéru. Ako si ale správne vybrať, aby kuchyňa bola funkčná, no zároveň estetická? Aby Vám slúžila čo najdlhšie a nebola po roku označená za nemodernú, prípadne „dizajnový prešľap“?

Pri výbere kuchynskej linky sa obyčajný človek riadi vlastným pocitom pri voľbe materiálov, farieb, jej celkového riešenia. Vkus každého jednotlivca je odlišný, no všetci máme spoločné jedno. Funkčnosť. Každý z nás vyžaduje, aby dominantou bola práve funkcionalita. Veď čo s kuchynskou linkou, ktorá súperí s najnovším dizajnom, no neuvaríte si v nej ani párky? J

Preto ak sa neviete rozhodnúť, akú linku by ste chceli do svojho domu alebo bytu, respektíve aké riešenie linky je do daného priestoru vhodné, poraďte sa s odborníkmi. Vysvetlia Vám pozitíva a negatíva Vášho riešenia, môžu navrhnúť iné, na ktoré by ste ani na druhý pohľad neprišli. Skĺbia Vám funkčnosť a najnovšie trendy či už v rámci vizuálu alebo „vnútorného života kuchynskej linky“. Pri rozhodovaní je dôležité, aby ste si riešenie kuchynskej linky premysleli z každej strany, aby ste boli s ňou spokojní, nakoľko linku nekupujete na jeden alebo dva roky. Bude s Vami podstatne dlhšie, preto je podstatné, aby ste s jej celkovým riešením boli stotožnení.

Ak radi experimentujete s farbami, aj tak buďte opatrní. Myslím, že kuchynská linka, nie je vhodným objektom
pre experimentovanie s farbami, materiálmi a textúrami. Priveľmi výrazné farby Vás môžu časom omrzieť. Pamätajte na to, že kuchynská linka sa zaraďuje medzi zabudované nábytky, vymieňať ju nie je jednoduché a častokrát máte z toho väčšiu oštaru ako úžitok.

Ak sa rozhodujete, či zvoliť bledé alebo tmavšie tóny, tak vedzte, že oboje majú svoje pozitíva aj negatíva či už z hľadiska údržby alebo vizuálneho vnímania. Bledé tóny Vám pomôžu opticky zväčšiť priestor, no vidíte na nich každú škvrnu. Tmavšie tóny Vám zasa priestor opticky zmenšujú, nevidíte na nich toľko škvŕn s výnimkou prachu. Preto ak sa rozhodnete ísť strednou cestou a použijete kombináciu oboch, nič nemôžete pokaziť.

Ale čo s údržbou?

Biela farba, ktorá azda nikdy nevymizne z módy, má taktiež svoje „muchy“. Samozrejme závisí od typu povrchu.
Na počudovanie biely lesklý materiál sa lepšie udržiava ako biely matný. Mnohí si myslia, že to tak nie je, no opak je pravdou. Na oboch síce vidíte odtlačky prstov, no v prípade bieleho lesklého materiálu Vám na ich odstránenie postačí vlhká handra, kedžto v prípade bieleho matného materiálu musíte použiť aj čistiaci prostriedok. Navyše ak mat nepretriete dostatočne, vždy keď sa Vám do danej plochy oprie svetlo, uvidíte stopy po krúživých pohyboch. Pravdou je, že lesklá farba je známkou luxusu, no mat získava opäť na popularite a objavuje sa čoraz viac na najnovších dizajnových kúskoch. Inou alternatívou je použite materiálu s antiodtlačkovým povrchom. Je to najnovšia vychytávka a objavuje sa nielen v prípade základných farieb – bielej a čiernej, ale našla si svoje miesto aj pri niekoľkých odtieňoch šedej a hnedej. No, ale ako každá novinka, aj táto má svoje negatívum a je ním cena. Tento povrch je podstatne drahší a ten, kto si zvolí takýto materiál, musí hlbšie siahnuť do vrecka.

Prepojenie kuchyne s obývacou miestnosťou

V dnešnej dobe už inak ako spojenú kuchyňu s obývačkou a jedálenskou časťou snáď ani nevidieť. Je to pretrvávajúci trend, ktorý síce ponúka pohľad na krásny priestranný a otvorený priestor, no má aj svoje negatíva. Pri práci v kuchyni vznikajú zvuky a dochádza k vytváraniu pachov, ktoré môžu rušiť tých, ktorí si chcú nerušene pozrieť televízor. No na druhej strane, nie ste sám v zatvorenej miestnosti a vnímate prítomnosť iného člena rodiny, s ktorým môžete prehodiť zopár slov.
Pri riešení kuchynskej linky v takomto priestore netreba zabúdať na jej zladenie s obývacou miestnosťou, aby sa farby a materiály navzájom nerušili a vytvárali tak spoločne harmonický celok. Či u Vás prevážia plusy alebo mínusy, pamätajte, že riešenie musí v prvom rade vyhovovať Vám a potrebám Vašej rodiny.

Ako kuchyňu oživiť?

Ste kreatívny, no napriek tomu nechcete experimentovať s farbami? Jednofarebná kuchyňa sa dá oživiť farebnými doplnkami v podobe tapiet, obrazov, nálepiek na stenu, stoličiek svietidiel, váz, kvetov, či už živých alebo umelých…tých možností je naozaj veľa. Veľkou výhodou je, že ak sa Vám farba zunuje, nemusíte hneď meniť celú kuchynskú linku. Stačí byť opäť inovatívny a vymeniť si doplnky podľa chuti alebo aktuálnych trendov. Toto je tou najväčšou výhodou neutrálnych farieb. Nie sú pre takéto zmeny zaväzujúce a ak máte chuť, viete si kuchyňu farebne meniť aj podľa ročného obdobia J.

Kuchynská linka z masívu

Kuchynská linka z dreveného masívu má tiež svoje čaro, no jej cena je podstatne vyššia než kuchynská linka z laminovanej drevotriesky. Kvalitné drevo má síce dlhšiu životnosť, ale vzhľadom na to, že v kuchyni pri varení vznikajú pary, masív sa krúti a môže praskať. Preto, ak sa rozhodnete pre dvierka z masívu, určite treba vyberať kvalitné drevo a dostatočne vysušené, aby ste predišli takýmto neželaným zmenám. Taktiež je potrebné, aby ste sa o takéto dvierka patrične starali. V dnešnej dobe je málo ľudí, ktorí inklinujú k tomuto materiálu na kuchynskej linke, no stále sa nájdu skalní, ktorí by si nevybrali iný materiál za žiadnu cenu. Predsa pocit útulnosti a tepla, ktorý drevo vyžaruje, nemá každý materiál.

Čo dodať na záver? Snáď len toľko, aby výsledok splnil Vaše očakávania a mohli ste si vychutnať varenie v kuchyni Vašich snov.