Nábytok na mieruV obývacej izbe trávime náš voľný čas, zabávame svojich hostí a zaspávame pri športových prenosoch. Je to priestor pre sviečky na romantický večer, párty a oslavy s priateľmi, no taktiež miesto, kde po celom dni vypneme a oddychujeme s vyloženými nohami.

Aby priestor zostával oázou pokoja, musí mať tú správnu atmosféru po celý rok a meniť sa v súlade s našimi potrebami. Svoje bývanie, by sme mali pravidelne oživovať, aby nepôsobilo príliš staticky a monotónne. Veľmi ľahko sa môže stať, že si tieto pocity z nášho bytu či domu prenesieme aj do každodenného života a do práce. Na to, aby sme si navodili pocit príjemnej zmeny nepotrebujete prestavovať, či búrať priečky. Stačí malá výmena nábytku, zmena jeho rozloženia alebo nové farby stien. V novovymaľovanej miestnosti sa cítime lepšie. Spájame si to s pocitom akejsi očisty aj hygieny. Odstránením nánosu prachu a usadenín, dostane každá miestnosť možnosť na nový začiatok.

Milada, 47: Stále, keď mi bolo v našom dome úzko, snažila som sa niečo zmeniť. Pravidlá boli iné, keď boli deti malé, to sme stále zakrývali ostré hrany. Potom, keď vyrástli, tak sme sa zase snažili byť viac moderní. A dnes, keď sa osamostatnili, tak skôr hľadáme taký ten pokoj. Nábytok máme pohodlný a steny v jemne vanilkovej farbe.

Farby dokážu veľmi jednoducho a efektívne zmeniť pocit, ktorý máme z miestností alebo vecí. Tá istá pohovka sa nám môže zdať nepohodlná a tvrdá v čiernej a pohodlná a mäkká v hnedej farbe. Miestnosť môže pôsobiť chladno a sterilne v bielej farbe, no s trochou tónovania, sa z nej môže stať útulná detská izbička.

Akú farbu si vybrať? Sivá farba na stenu prináša do priestoru neutralitu. V súčasnosti je obľúbená hlavne kvôli svojej vlastnosti prispôsobiť sa a pôsobiť prirodzene. Sivou nič nepokazíte. Či si ju vyberiete ako nosnú alebo doplnkovú farbu, bude pôsobiť nenápadne. Je jemnejšia ako ostré hrany snehobielej a krásne sa dopĺňa s inými farbami. Omrzela vás červená, pretože pôsobí zrazu agresívne, pôsobí na vás žltá špinavo, je vám sladko z marhuľovej? Premaľujte, vyčistite, zmeňte svoje steny. Ak bude podklad sivý, stačí hodiť pár farebných vankúšov do obývacej izby na gauč a celkový vzhľad vašej domácnosti sa razom zmení. Ružová bude veselo kontrastovať. Antracitová podčiarkne modernosť a nebude vás rušiť. Meniť ich môžete podľa ročných období (zelená na jar, hnedá a oranžová na jeseň) alebo podľa sviatkov (žltá a zelená na veľkú noc, červená a zlatá na Vianoce, ružová na deň svätého Valentína).

Zelená farba na stenu sa javí ako pomerne odvážne rozhodnutie. Báť sa jej nemusíte, je skvelá a odporúčajú ju aj odborníci z Pantone Color. Tím dizajnérov a sociológov každoročne na základe pozorovaní prírody a správania sa spoločnosti, vyberajú farby, ktoré určujú trend na celý rok. V roku 2016 sme sa obliekali a ladili svoje okolie do púdrovej ružovej a jemne belasej. Tento rok, vládne zelená farba s názvom greenery.

Niet sa čo čudovať. Vo svete je stále viac stresu a nepokoja. Váš domov by preto mal byť miestom, kde sa skryjeme pre zhonom a za zatvorenými dverami si užívame pokoj. Zelená farba nám pri tom pomôže. Dotvára atmosféru prírody a sviežej zelene, čerstvo pokosenej trávy a tichého šumenia stromov.

Prajeme vám, aby ste sa doma cítili skutočne dobre. Ak máte potrebu niečo zmeniť, no neviete si rady, s dôverou sa na nás obráťte.