Moderná kuchyňa s obývačkou je spojenie, ktoré je v poslednej dobe stále obľúbenejšie. Každopádne obidve tieto miestnosti plnia inú funkciu a teda prirodzene majú rôzne požiadavky na ich vybavenie. Na čo teda myslieť pri zariaďovaní tohto spojenia, tak aby fungovalo, ladilo a bola vám v ňom príjemne? Posvietili sme si na to:

1. Jednotný dizajn

Keďže obývačka s kuchyňou sú väčšinou dve rozdielne miestnosti, sme zvyknutí zariaďovať ich oddelene. Toto spojenie nám prináša novú výzvu a to tú, zariadiť ich tak, aby spolu ladili.

Máme v podstate dve možnosti. Prvá z nich je zariadiť obidve miestnosti do úplne rovnakého štýlu alebo len jemne odlíšiť, aby spolu ladili. Druhá z nich, odvážnejšia, je zariadiť ich v rozdielnych štýloch, ale nájsť v nich jeden spojovací prvok tak, aby medzi nimi bola vzájomná súhra. To však už vyžaduje estetického ducha a zmysel pre dizajn. Treba v tom byť opatrní a ak si nie ste úplne istý, je lepšie poradiť sa s odborníkmi… Napríklad, ak by ste sa rozhodli pre minimalistický štýl je určite potrebné dodržať ho v oboch miestnostiach, pretože sa ťažko kombinuje s inými štýlmi.

2. Výber podlahy

Je dôležité vybrať vhodnú podlahu do oboch miestností. Kým do kuchyne je požadovaná hlavne praktická, skôr tvrdá  a ľahko umývateľná podlaha, ktorá vydrží pád ostrých predmetov a rozliaty olej na nej nespôsobí trvalé poškodenie, v obývačke by sme chceli skôr niečo príjemnejšie, mäkšie a útulnejšie.

Znova máme na výber v podstate dve základné možnosti. Prvá z nich je vybrať dve rôzne podlahy a dbať na to, aby spolu ladili. Druhá z nich je zvoliť rovnakú podlahu do celej miestnosti a obývaciu časť zútulniť mäkkým kobercom.

3. Voľba kvalitných tichých spotrebičov

Ako jednu z najväčších nevýhod spojenia obývačky s kuchyňou sa často spomína práve kuchynský ruch spôsobený rôznymi spotrebičmi. Nemusí to však tak byť. Dnes nájdete na trhu veľmi tiché spotrebiče, ktorých maximálny ruch sa rovná zvuku normálneho rozhovoru. Určite sa do nich oplatí (nielen) preto investovať.